Annonce
Annonce

Bekræfter transfernyt om Gifts Links

22.06.2026 Kl. 07:29

Der er fortsat stor interesse for AGF’s sydafrikanske profil Gift Links, som kan være på vej til at forlade Aarhus-klubben inden længe.

Den franske klub RC Lens har i længere tid fulgt den alsidige kantspiller tæt, hvor interessen nu er blevet mere konkret.

Ifølge flere medier har Ligue 1-klubben fremsendt et bud i millionklassen på den 26-årige AGF-profil. Tilbuddet skal have været på omkring tre millioner euro, men AGF har valgt at sige nej i første omgang.

Det betyder dog ikke nødvendigvis, at en handel er lukket ned, da dialogen mellem parterne angiveligt fortsætter. Det bekræfter Foot Mercato.

Andoni Iraolas nye joker: Víctor Muñoz kommer til Liverpool med unik rekord

Har AGF råd til at miste Gift Links?

Gift Links har været en markant figur hos De Hviie siden ankomsten i 2019. Med over 200 kampe for klubben har han udviklet sig til en af holdets vigtigste spillere og var en central brik i den sæson, der kulminerede med det danske mesterskab.

Flere faktorer kan dog tale for et salg. Et skifte til en stærkere liga kan forbedre hans muligheder for igen at komme i betragtning til Sydafrikas landshold, samtidig med at AGF kan udnytte, at hans markedsværdi vurderes til at være tæt på sit højeste niveau.

Til gengæld har årets træner i form af Jakob Poulsen og kompagni allerede mistet Felix Beijmo, Patrick Mortensen og Henrik Dalgsgaard. Så har de råd til at vinke farvel til deres duracell-kanin?

Liverpool sprænger banken: Én stjerne er på plads – to mere på vej

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce