Annonce
Annonce

Andoni Iraola har valgt sin første Liverpool-signing - stortalent øverst på listen

09.06.2026 Kl. 15:40

Vil du være først med rygterne, transfers og historierne alle taler om? Vælg PLBOLD som nyhedsleverandør på Google – så går du ikke glip af noget.

Liverpools nye cheftræner Andoni Iraola har allerede identificeret sine vigtigste transfermål, og en af dem spiller i klubben, han netop har forladt.

Andoni Iraola er knap nok blevet præsenteret som ny Liverpool-manager, før de første transferplaner er begyndt at tage form.

Den tidligere Bournemouth-chef skal stå i spidsen for en omfattende genopbygning på Anfield efter en skuffende sæson, og ifølge nye oplysninger har han allerede udpeget flere spillere, som han ønsker at hente til klubben.

Øverst på listen står Bournemouth-kometen Rayan.

Liverpool vil hente Bournemouth-profil

Den 19-årige brasilianer har imponeret stort siden sit skifte fra Vasco da Gama tidligere på året.

På blot 15 Premier League-kampe har kantspilleren leveret fem mål og spillet sig ind i Brasiliens VM-trup.

Nu kan han være på vej til et endnu større skridt i karrieren.

Ifølge flere meldinger er Iraola en stor beundrer af den unge offensivspiller og ser ham som en potentiel nøglefigur i det Liverpool-hold, han er ved at bygge op.

Bournemouth har dog ingen planer om at sælge deres stortalent denne sommer.

Klubben menes at have sikret sig en høj frikøbsklausul, som først kan aktiveres på et senere tidspunkt.

Ny æra begynder

Iraola blev torsdag officielt præsenteret som ny cheftræner i Liverpool efter Arne Slots afgang.

Spanieren overtager et hold, der står foran store forandringer.

Både Andy Robertson og Mohamed Salah er væk, og klubben forventes at være blandt sommerens mest aktive på transfermarkedet.

Derfor bliver de kommende måneder afgørende for, hvordan Liverpools nye projekt kommer til at se ud.

Flere stortalenter på radaren

Rayan er dog langt fra den eneste unge profil, som Liverpool følger tæt.

Klubben holder også øje med Bournemouth-angriberen Eli Junior Kroupi, der imponerede med 13 mål i sidste sæson.

Her er konkurrencen dog hård.

Både Arsenal og Manchester City menes at have vist interesse for den unge franskmand, som betragtes som et af Europas største angrebstalenter.

Samtidig nævnes RB Leipzigs Yan Diomande som endnu et navn på Liverpools ønskeliste.

Den 19-årige offensivspiller scorede 12 mål i sin første Bundesliga-sæson og har allerede tiltrukket interesse fra flere europæiske storklubber.

Iraola satser på ungdommen

Et tydeligt mønster tegner sig allerede i Liverpools transferstrategi.

Mens flere etablerede profiler har forladt klubben, ser Iraola ud til at prioritere unge spillere med stort udviklingspotentiale.

Rayan, Kroupi og Diomande er alle blot 19 år gamle, men regnes blandt de mest spændende talenter i europæisk fodbold.

Hvis Liverpool lykkes med at hente bare én af dem, kan det blive et vigtigt første skridt i den nye managers plan for at føre klubben tilbage til toppen af engelsk og europæisk fodbold.

Eksperter: Christian Eriksens fremtid afhænger af ét spørgsmål

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce