Totalt kollaps: Verdens bedste spiller skrider fra City sammen med Pep
Det er en decideret nedsmeltning af historiske proportioner, der lige nu udspiller sig i Manchester City. Efter de skuffende pointtab mod Everton og Bournemouth, som definitivt forærede Premier League-titlen til Arsenal, kigger den lyseblå del af Manchester ind i et gigantisk, uoverskueligt genopbygningsprojekt.
Det var i forvejen mørke skyer over Etihad Stadium. Klubikonerne Bernardo Silva og John Stones har begge meddelt, at de søger nye græsgange efter sommerferien. Det blev fulgt op af den ultimative bombe: Manager Pep Guardiola takker af efter ti års historisk dominans.
Men det stopper slet ikke her. Nu kan det store spanske medie Marca afsløre det absolut mest smertefulde slag for City-fansene: Ballon d’Or-vinderen Rodri forlader også klubben til sommer.
José Mourinho kupper City og overbyder alt
Den spanske midtbanegeneral og verdens vel nok bedste fodboldspiller har angiveligt ladet sig friste af et fuldstændig sensationelt tilbud. Han skifter efter alt at dømme til de spanske giganter fra Real Madrid.
Skiftet kommer på et højst usædvanligt tidspunkt. Real Madrids omklædningsrum meldes i øjeblikket at være i komplet opløsning efter en katastrofal sæson, hvilket har fået den spanske kongeklub til at hente selveste José Mourinho ind med hård hånd for at styre skibet.
“The Special One” har tabt sit hjerte til Rodri og har krævet, at Real Madrid-ledelsen går all-in på den defensive midtbane-arkitekt. Ifølge Marca er Rodri selv ekstremt “ihærdig” efter at få skiftet på plads i lyntempo, så handlen er låst inden sommerens VM-slutrunde.
Sky Sports: Manchester United vil hente en af Europas absolut hurtigste spillere


















