KEP fælder brutal dom over FCK: Disse 10 stjerner skal væk til sommer
FC København er i gang med en sæson, der bedst beskrives som et levende mareridt. Efter at have misset mesterskabsspillet forsøger den nye cheftræner, Bo Svensson, nu at redde stumperne og sikre en syvendeplads, der kan give adgang til Europa via en playoff-kamp.
Men uanset hvordan sæsonen slutter, står det klart: Truppen skal gennemgå en massiv forvandling. Viaplay-eksperten Kenneth Emil Petersen (KEP) tøver ikke og peger i programmet Offside på hele 10 spillere, der bør forlade hovedstaden i det kommende transfervindue.
Forsvaret står for fald
KEP starter sin nådesløse gennemgang i den bagerste kæde, hvor han ser store problemer med både kvalitet og alder.
– Hatzidiakos er ikke god nok, Lopez er jo heller ikke. Buta er lejet, jeg tror ikke man udnytter klausulen. Myrie har vi ikke set meget til. Meling er færdig, lyder den kontante dom fra eksperten.
Selv den rutinerede Mathias ‘Zanka’ Jørgensen er ikke fredet, medmindre han accepterer en ny virkelighed:
– Jeg ville hellere satse på en Zanka end Hatzidiakos, men han skal acceptere sin rolle med ikke at være anfører.
Farvel til ikoner og fejlkøb
Det er dog ikke kun i forsvaret, at kniven bliver svunget. KEP lægger op til et smerteligt farvel til nogle af klubbens største navne for at gøre plads til nye kræfter.
– Jeg synes, man skal sige farvel og tak til Thomas Delaney, lyder den mest opsigtsvækkende melding fra Peter Sørensen, inden KEP sender en bredside mod offensiven:
– Claesson er jo væk. Moukoko skal man forsøge at sælge. Hvis der kommer et bud på Achouri, ville jeg kigge på det.
Også på målmandsposten kræves der handling:
– Ny keeper.
– Kan vi blive enige om et farvel til Richardson? spørger han retorisk.
Kan de unge gøre det?
Mens KEP svinger øksen, rejser Peter Sørensen tvivl om, hvorvidt fundamentet overhovedet er stærkt nok til at kæmpe med om guldet næste år, selv hvis man beholder de unge talenter.
– Der er Madsen og Clem, og de to synes jeg fungerer godt sammen. Men kan de gøre FCK til danske mestre? Det er jeg i tvivl om, lyder analysen fra Sørensen.
Bo Svensson og den sportslige ledelse står over for en gigantisk opgave. Med KEP’s “dødsliste” in mente, kan sommerens transfervindue blive det mest hektiske i Parkens historie.
Du kan se hele analysen i videoen øverst i artiklen.
Rio Ferdinand raser: “Hvad har han gjort forkert?” – Stjerne frosset ude af Arteta



















