Historisk succes var ikke nok: Dansk guld-træner fyret i vildt drama
Det lyder som en dårlig joke, men for danske Nils Nilsen er det den barske virkelighed. Blot to uger efter at have ført det japanske kvindelandshold til tops i Asian Cup, er han nu fortid. Årsagen bag fyringen har sendt chokbølger gennem fodboldverdenen, for fejlede han overhovedet?
I Japan er det ikke altid nok at vinde. Det handler om hvordan man vinder. Og her stødte den danske mentalitet direkte ind i en mur af nådesløse forventninger.
Triumf var ikke nok
For blot en måned siden lignede Nils Nilsen en nationalhelt i Japan. Efter en dominerende indsats ved Asian Cup, kulminerede det hele i en intens finale mod værterne fra Australien. Japan vandt 1-0, og pokalen kom med hjem for tredje gang ud af de seneste fire forsøg.
Men mens champagnen stadig var ved at tørre ind, lagde det japanske fodboldforbund (JFA) en helt anden plan bag lukkede døre.
En “blødsøden” dansker i en jernhård kultur?
Torsdag smed JFA bomben: Nilsens kontrakt ville ikke blive forlænget. Selvom han var den første udenlandske landstræner nogensinde for de japanske kvinder, var tilliden væk.
Direktøren for landsholdet, Norio Sasaki, har nu i et opsigtsvækkende interview med The South China Morning Post sat ord på, hvorfor guldet ikke var nok. Og hans dom over danskeren er iskold.
– En mere stram tilgang og hårdere træning er nødvendig. Da jeg talte med ham om, hvad han kunne gøre for at løfte holdet til et nyt niveau, var det, som om han manglede passion, lyder det fra Sasaki.
Frygten for VM-fiasko
Ifølge den japanske ledelse var de bange for, at Nilsens ledelsesstil ville koste dem dyrt ved næste års VM. Selvom statistikken taler sit tydelige sprog med 12 sejre, fire uafgjorte og kun fire nederlag siden december 2024, mente forbundet, at Nilsen manglede den nødvendige “hårdhed”.
Man mente ganske enkelt, at danskeren var blevet for blødsøden over for sine stjerner, og at træningen ikke var smertefuld nok til at nå den absolutte verdenstop.
Nils Nilsen efterlader et hold i absolut topform, men står nu selv uden job efter at have præsteret det nærmest umulige. Sagen rejser et stort spørgsmål i det internationale fodboldmiljø: Kan man overhovedet vinde, hvis man ikke deler den lokale kulturs syn på disciplin?
Det japanske fodboldforbund leder nu efter en profil, der kan bringe “pisk og smerte” tilbage i træningslejren, mens Nilsen kan kigge på sin guldmedalje og undre sig over, at succes nogle gange er den sikreste vej til en fyreseddel.
Det er nu kommet frem, hvorfor Rasmus Højlund var udeladt. Læs mere her.



















