Mike Tullberg reagerer på fyring
Der har ikke været meget at råbe hurra for på det seneste, hvis man hedder Mike Tullberg.
FC Midtjylland har haft en svag start på foråret og halter efter i guldkampen mod AGF.
Efter pointtab mod Viborg var en sejr mod Sønderjyske nødvendig, men trods en 2-0-føring endte det 2-2 efter et sent kollaps.
Derfor har FCM fortsat ikke vundet en kamp i den hjemlige liga i 2026.
I Europa League er der også slut for Ulvene, der led et tungt exit til Nottingham Forest efter en horribel straffesparkskonkurrence.
Han er den perfekte afløser for Brian Riemer
Mike Tullberg om Neestrup-fyring
Nu forholder Mike Tullberg sig til fyringen af Jacob Neestrup i FCK.
– Vi kender hinanden lidt på kryds og tværs, uden at man har tætte forhold til alle. Generelt set synes jeg, at han med rette har fået den ros, som han har skullet have for alt det, han har leveret i FCK, siger FCM-bossen til Bold og uddyber:
– Jeg synes dog, at der har været lidt en ærgerlig tendens i et lille fodboldland som Danmark, fordi det har været på bagkant, at han har fået ros.
– Som kollega er jeg glad for, at han får den ros, som han skal have. Han har lavet et vanvittigt stort stykke arbejde, og jeg håber, at han får lov til at lande et af de jobs i udlandet, som han helt sikkert har fortjent, selv om han ikke blev solgt, understreger Tullberg afsluttende.
Andetsteds er det kommet frem, at Rasmus Højlund skaber de helt store overskrifter i Italien. Læs mere.
Fik du læst: Salah er færdig: Nu smadrer Liverpool banken for ny stjerne


















