Arne Slot reagerer efter voldsomt exit
Arne Slot og Liverpool fik tæsk af Manchester City i lørdagens kvartfinale i FA Cuppen.
Med et nederlag på svimlende 4-0 – og et dominerende hattrick af Erling Haaland – var der ikke meget at rafle om, hvorfor The Reds nu er færdige i verdens ældste pokalturnering.
Efter kampen var der klar tale fra Liverpool-bossen, der nu må rette fokus mod Premier League og Champions League.
– Jeg kunne godt lide vores første 35 minutter, men bagefter er vi nødt til at forsvare os meget bedre, end vi gjorde i dag, indleder Arne Slot ifølge Fabrizio Romano og tilføjer:
– Det har været meget skuffende, ikke kun at være ude, men også den måde, som det skete på. Endnu en stor skuffelse fra vores side, lyder det fra hollænderen.
Her er tre bud på en ny dansk landstræner
Træffer afgørende beslutning om Arne Slot
Den hollandske træner har i flere ombæringer været under kraftig beskydning i denne sæson, som har været langt fra vanligt niveau. Det skal således ses i lyset af, at Merseyside-klubben leverede en succesrig første kampagne under Slot med mesterskab til følge.
Alligevel meddeler flere troværdige engelske medier, at FSG vil beholde ham på sidelinjen. Som minimum sæsonen ud.
Tidligere har der dog været meldinger om, at den forhenværende Feyenoord-chef kan ende med at få sparket, hvis en billet til Champions League ikke kommer i hus.
Det kræver imidlertid en top fire-placering i den hjemlige liga, der bestemt er inden for rækkevide. Alternativt skal de gå hele vejen i turneringen i år, hvor næste modstander mægtige PSG.
Samtidig er det kommet frem, at Thomas Frank bliver kædet sammen med en ny klub i Premier League. Læs mere.



















