Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Solgt for 52 millioner: Nu jubler dansk topscorer over skiftet

03.04.2026 Kl. 11:13

Han kunne ikke slå igennem på dansk grund, men i dag sidder August Priske i centrum af et engelsk fodboldprojekt til en halv milliard kroner. Efter en eksplosiv tid i Sverige blev den 22-årige dansker solgt for et svimlende millionbeløb, og nu sætter han ord på det pres, der følger med titlen som Birminghams nye spydspids.

Nogle gange skal man forlade trygheden for at finde sig selv. For August Priske blev rejsen væk fra dansk fodbold startskuddet til en karriere, de færreste havde turdet spå for bare to år siden. Efter at være blevet vejet og fundet for let herhjemme, søgte han lykken på den anden side af Øresund, og resten er historie.

Eksplosionen i Sverige

I Allsvenskan skete der noget magisk. Priske gik fra at være et ubeskrevet blad til at blive ligaens mest frygtede angriber. Han hamrede mål ind på samlebånd og sluttede sæsonen som delt topscorer i den bedste svenske række.

Det fik de store klubber i Europa til at spærre øjnene op, men det blev den tidligere Premier League-klub Birmingham City, der løb med danskerens underskrift i januar.

52 millioner og en halv milliard i ryggen

Birmingham City har ikke ligget på den lade side. På halvandet år har klubben investeret tæt på en halv milliard kroner i spillertruppen, og med et gigantisk stadionbyggeri på vej er ambitionerne ikke til at tage fejl af.

For August Priske var det netop de store armbevægelser, der solgte projektet:

– De sagde til mig fra første møde: ‘Vores mål er ikke at ligge her i midten af Championship.’ Det tiltalte mig ret meget. De tør sige deres ambitioner højt, og det er fedt, fortæller Priske i et interview med Tipsbladet.

Mange spillere ville knække under vægten af et prisskilt på 52 millioner kroner, men den 22-årige angriber tager det med knusende ro. Han har allerede spillet 11 kampe i den benhårde Championship, og for ham er presset udefra intet sammenlignet med hans egne forventninger.

Klubben frister aktuelt en tilværelse som nummer 11 i The Championship forud for langdagens opgør mod Blackburn Rovers. Der er 10 point op til Southampton, der indtager den sidste playoff-givende plads med en placering som nummer seks.

Det absurde uheld: Sådan ødelagde en papirskugle en dansk karriere. Læs om historien her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce