Lucas Andersen skifter klub
Lucas Andersen har haft en karriere med mange op- og nedture.
Den Aalborg-uddannede spiller har været uden klub i det seneste års tid, da han fik ophævet kontrakten med engelske Queens Park Rangers.
På det seneste har danskeren trænet med i det nordjyske, hvor han har holdt formen ved lige. Men et comeback til AaB for tredje gang kommer ikke til at blive en realitet, da en overraskende transfer nu er på vej.
Nu har landstræner Brian Riemer udtaget landsholdet, hvor der er flere overraskelser i truppen. I videoafspilleren herunder kan du høre mere om den forventede danske startopstilling.
Lucas Andersen til eksotisk klub
Nu kommer midtbanekreatøren nemlig til at skifte Danmark ud med varmere himmelstrøg.
Det skriver Nordjyske, der følger AaB tæt.
Mediet rapporterer således, at den thailandske klub i form af BG Pathum United fra Bangkok har landet en aftale med danskeren. Lucas Andersen kommer angiveligt til at skrive under på en kontrakt, der vil løbe frem til sommeren 2027.
Klubben befinder sig i den bedste thailanske fodboldrække, hvor de per nuværende indtager en femteplads.
Nu er det kommet frem, at landstræner Brian Riemer har truffet sin beslutning om, hvem der skal være den nye førstemålmand for Danmark. Læs mere.
Ikke i tvivl: Bo Henriksen skal afløse Jacob Neestrup

















