Se videoen: Kæmpe koks af Tottenham-keeper!
Det kører langt fra på skinner for Tottenham denne tirsdag aften, hvor holdet fra det nordlige London er i aktion mod Atlético Madrid i den spanske hovedstad i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League.
Tottenhams vante reservemålmand, tjekkiske Antonin Kinsky, havde fået en sjælden gangs skyld fået chancen i målet. Det kastede ikke umiddelbart noget givtigt afkast af sig.
I stedet servede Kinsky bolden for fødderne af en Atlético Madrid-spiller, der efterfølgende kunne spille værternes Marcos Llorente fri foran målet efter blot fem minutters spil.
– Hvad i alverden er det, han foretager sig, lød det blandt andet fra Viaplay-kommentator Allan Kuhn.
Kinskys store brøler har for alvor sat Atlético Madrid i gang. I skrivende stund fører Diego Simeones mandskab med hele 3-0. En føring, der blev etableret efter bare 17 minutters spil.
Kinsky er efterfølgende blevet skiftet ud til fordel for den vante førstemålmand Guglielmo Vicario. Se bare herunder:
Dermed tyder meget på, at madrilenerne får det bedst tænkelige udgangspunkt forud for returopgøret på Tottenham Hotspur Stadium i næste uge.
Du kan se episoden, hvor det første gang går galt for Kinsky, i videoen øverst i artiklen.
Efter Gravenberch: Liverpool bekræfter ny forlængelse



















