Ferdinand: Vi smed penge på de forkerte folk
QPR brugte masser af penge i sommeren 2014, alligevel, så er man nu rykket ud af Premier League og kæmper endda med UEFA, der straffer klubben for ikke at overholnde Financial Fairplay-regulationerne.
Nu indrømmer klubbens sportsdirektør, at de store investeringer var forkerte og at de giver bagslag nu.
– Der var helt bestemt alt for mange penge, der blev brugt på de forkerte og vi lider under konsekvenserne af det nu, siger Ferdinand til BBC Radio 5 Live og uddyber:
– Vi skal samle og som hold igen og finde ud af, hvor vi som klub skal hen. Der skal lægges en plan for, hvordan denne klub kommer bedst fremad igen. Vi kan ikke investere stort i spillere mere – vi må finde en god stamme, der kan blive i klubben i mange år.
The R's risikerer en bøde på op til 580 millioner kroner fra UEFA efter denne sæson.