Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

AGF sikrer forlængelse til 2030

28.02.2026 Kl. 09:49

Det går rigtig godt i Superliga-klubben AGF lige nu, hvor klubben topper tabellen og stadig er med i pokalturneringen. Samtidig har klubben formået at inkludere flere unge talenter på førsteholdet. 

Frederik Emmery og Tómas Óli Kristjánsson er to af de spillere, som Jakob Poulsen har vist tillid i denne sæson, og nu er sidstnævnte blevet belønnet med en ny kontrakt. 

Ny streamingtjeneste skal vise Premier League – læs mere her.

På sin hjemmeside har Superligaens tophold annonceret, at den islandske midtbanespiller har fået en kontrakt frem til sommeren 2030. 

Kontraktforlængelsen er kommet samme dag som midtbanespilleren 18-års fødselsdag. 

Fodbolddirektør glæder sig over ny kontrakt

– Han er et flot eksempel på talentudviklingen i AGF og hans forlængelse er også et skulderklap til vores akademi og dets trænere og ledere, siger fodbolddirektør i AGF, Carsten V. Jensen

– Tommi har fortsat sin flotte udvikling siden han sidste år kom permanent op i førsteholdstruppen, og han byder hver dag ind til både træning og til kamp, hvor vi har set ham gøre en forskel og nu også er startet inde i Superligaen en enkelt gang. 

Samtidig har Chelsea præsenteret historiens største underskud – læs mere om det lige her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce