Nu er det bekræftet: Han er færdig i Brøndby
Der er ved at ske spændende ting i dansk divisionsfodbold, og denne gang er det en opsigtsvækkende handel mellem Brøndby IF og en af de mest ambitiøse klubber i 2. division, der stjæler overskrifterne. Efter to år i de blå-gule rammer på Vestegnen er et af klubbens store Masterclass-håb nemlig på vej mod nye udfordringer.
Da spilleren ankom til Brøndby i 2023, var det med store forventninger og en prisseddel, der sendte chokbølger gennem ungdomsfodbolden. Nu skifter han de trygge rammer i U19-ligaen ud med benhård seniorfodbold.
En af de dyreste handler i Masterclass-historien
Vi skal ikke spole tiden længere tilbage end 2023 for at finde det øjeblik, hvor Brøndby hentede forsvarsmuren i HB Køge. Prisen lød dengang på over en million kroner – et beløb, der er ekstremt sjældent for en spiller på det alderstrin og vidner om det enorme potentiale, han besidder.
Navnet på spilleren, der nu drager videre, er den 18-årige Rasmus Lynder.
Selvom Lynder i denne sæson har været en fast del af Brøndbys U19-mandskab med fem optrædener, står det nu klart, at fremtiden ligger i Ishøj IF. Ifølge Tipsbladet er handlen faldet på plads, og den talentfulde midtstopper skal fremover tørne ud for 2. divisionsklubben.
Bagmanden bag det ambitiøse projekt
Det er ikke tilfældigt, at valget er faldet på netop Ishøj IF. Klubben har længe markeret sig med et ambitiøst setup, og i denne sag har et helt bestemt bestyrelsesmedlem spillet en nøglerolle.
Murat Kütük har angiveligt været arkitekten bag at overbevise Rasmus Lynder om, at Ishøj-projektet er den rette platform for hans overgang til seniorfodbold.
Lynder har allerede prøvet kræfter med en 1. division med en debut for HB Køge som ganske ung, og han medbringer derfor en modenhed, som Ishøj kan få stor glæde af i jagten på oprykning.
Andetsteds lyder det nu, at Pep Guardiola forlader Manchester City. Læs mere her.



















