Dramatisk exit bekræftet: Nu reagerer Rasmus Højlund
Det startede som en drømmekamp for Rasmus Højlund, men endte i ren frustration under de skarpe lys i Champions League. På trods af en scoring fra den danske landsholdsangriber, måtte Napoli se sig slået 2-3 af Chelsea i en gyser, der definitivt sender italienerne ud af Europas fineste selskab før knockout-fasen.
Opgøret bød på et bittersødt gensyn for Højlund. På den modsatte halvdel stod nemlig hans tætte ven og tidligere holdkammerat fra tiden i Manchester United, Alejandro Garnacho, der nu tørner ud for London-klubben. Det blev netop Garnacho og Chelseas brede trup, der endte med at knække Napoli.
Højlunds mål var ikke nok
Rasmus Højlund, der i denne sæson er udlejet til Napoli fra Manchester United, viste ellers præcis, hvorfor han er frygtet i Europa. Med sin scoring bragte han Napoli på sejrskurs, men føringen smuldrede i anden halvleg, da Chelseas João Pedro nettede to gange og vendte kampen på hovedet.
Efter kampen lagde en tydeligt mærket Højlund ikke skjul på sin skuffelse over, at Champions League-eventyret slutter her:
– Det er frustrerende. Vi spillede mod en god modstander, men det er ikke kun i dag, det gik galt. Vi skulle have gjort det bedre mod FCK og Frankfurt tidligere i gruppespillet, erkendte danskeren hudløst ærligt ifølge Manchester Evening News.
Højlund pegede på et helt specifikt øjeblik, hvor kampen tippede til Chelseas fordel: Da manageren sendte de tunge skyts på banen. Indskiftningerne af netop Alejandro Garnacho og Cole Palmer blev for meget for et Napoli-mandskab, der er hårdt ramt på ressourcerne.
– De satte Garnacho og Cole Palmer ind – den slags spillere er utrolige. Vi er meget tyndt besat i truppen for tiden, og man kunne se i anden halvleg, at vi kæmpede med energien efter det 60. minut, lød det fra Højlund.
Artiklen fortsætter under billedet.

Imponerende stats i en svær sæson
Selvom Napoli har haft en svær europæisk kampagne, kan Rasmus Højlund se tilbage på sine egne præstationer med oprejst pande. Den 22-årige angriber har formået at holde et tårnhøjt niveau med tre mål i syv Champions League-kampe, og han var derfor Napolis farligste mand i Champions League.
Nu skal Rasmus Højlund og Antonio Conte rette fokus mod Serie A, hvor danskeren skal forsøge at skyde Napoli tilbage i toppen, før lejeaftalen udløber til sommer. Napolitanerne ligger nummer tre efter 23 spillerunder.
Samtidig er det kommet frem, at Cole Palmer sælges for 1,1 milliard. Læs mere her.



















