Julián Álvarez sælges for 710 millioner
Julián Álvarez kan være på vej mod et opsigtsvækkende gensyn med Premier League.
Den 25-årige argentiner har været en central figur i Atlético Madrid, men rygterne om et engelsk comeback tager nu fart.
Tidligere har Liverpool været nævnt som destination, men med nye offensive profiler på plads er interessen kølnet.
Et prisskilt har ifølge rapporter befundet sig i omegnen af 851 millioner kroner, hvilket er et prisleje, der kan skræmme mange bejlere væk.
Alligevel holder flere Premier League-klubber øje med situationen. Daily Mail melder, at Chelsea har meldt sig ind i kapløbet, mens også Arsenal og Paris Saint-Germain viser interesse.
Julián Álvarez, der har kontrakt til 2030, står derfor over for et potentielt stort skifte, hvis det rette bud lander i Madrid.
Så meget koster Julián Álvarez
Football Insider meddeler nu, at den spanske hovedstadsklub forlanger 710 millioner kroner.
Nu er det op til de mange bejlere at vurdere, hvor vidt de vil afskibe et sådant millionbeløb for den argentinske landsholdsspiller.
Andetsteds er det kommet frem, at der er blevet smidt en stor bombe om Andy Robertson. Læs mere.


















