Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

AGF bekræfter transfer: Afløseren er på plads

Af Alexander Walther Petersen
20.01.2026 Kl. 18:21

AGF siger farvel til en spiller, mens en erstatning allerede er fundet.

Det er nu bekræftet, at Jonathan Hutters forlader aarhusianerne og fortsætter karrieren i Middelfart i 1. division.

Hutters nåede aldrig at slå igennem på Superliga-holdet, som i forvejen råder over Jesper Hansen, Leopold Wahlstedt samt U19-keeperen Otto Lyhne, der alle er med på klubbens aktuelle træningslejr.

I mellemtiden har Superliga-førerholdet handlet hurtigt og fundet en afløser.

Husk at følg vores Transfer Live, hvor vi dækker de største transferhistorier minutiøst. Her får du det komplette overblik over de seneste transfers og rygter fra de ind- og udland.

På plads i AGF

Den
 25-årige norske målmand Mads Hedenstad Christiansen er ny mand i den hvide trøje.

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Han bliver hentet til Fredensvang på en fri transfer fra den norske klub, Lillestrøm SK, hvor kontrakten udløb efter nytår.

Carsten V. Jensen, der er sportsdirektør i Aarhus-klubben, glæder sig over signingen.


- Med tilgangen af Mads styrker vi nu vores målmandsgruppe omkring førsteholdet med en dygtig keeper, der allerede i sin karriere har spillet mange seniorkampe og bidraget til succes for sit hold i Norge.

– Og Mads kommer med sin erfaring og sit målmandstalent til at øge konkurrencen i vores målmands-team, der holder hinanden skarpe.

Mads Hedenstad har fået en kontrakt frem til sommeren 2027.

En dansk stjerne in spe er skiftet til engelsk fodbold denne tirsdag. Salget indbringer en masse millioner i FC Midtjylland, der havde en gunstig videresalgsklausul på spilleren. Læs mere.

Thomas Frank er færdig: “Det fungerer ikke”.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce