Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fyring på vej: Liverpool stiller ultimatum til Arne Slot

Af Alexander Walther Petersen
18.01.2026 Kl. 13:29

Liverpool har investeret næsten fire milliarder kroner i nye spillere, men resultaterne på banen har ikke fulgt med i denne sæson.

Fyringstruede Arne Slot og kompagni ligger nu nummer fem i ligaen og regnes af mange allerede ude af mesterskabskampen, selvom vi kun er i januar.

Lørdag blev Anfield endnu en gang skuffet, da Liverpool kun fik 1-1 mod Burnley.

Her kom flyvende Florian Wirtz atter på scoringstavlen, men igen måtte fansene forlade Anfield med et stort suk.

Opta kan nu oplyse, at Liverpool er den første regerende mester, der ikke har besejret nogen af de tre oprykkere: Sunderland (1-1), Leeds (0-0) og Burnley (1-1).

Hjemme har klubben kun hentet 21 point i 11 kampe, og seks uafgjorte i de seneste ti kampe viser, at problemerne fortsætter. Derfor peger pilen i den grad på den hollandske cheftræner.

Husk at følg vores Transfer Live, hvor vi dækker de største transferhistorier minutiøst. Her får du det komplette overblik over de seneste transfers og rygter fra de ind- og udland.

Arne Slot skal præstere bedre

Ifølge mediet Indykaila News er der nu en klar betingelse, som Liverpools cheftræner skal leve op til.

– Klubben er bevidste om den manglende fremgang i spillestilen siden marts 2025.

– Arne Slot har fået at vide, at Champions League-kvalifikation ikke er nok til at beholde sit job næste sæson. De har brug for at se forbedringer i taktik og spillestil, lyder det således.

The Reds tørner sammen med danskerklubben Marseille i Champions League-regi i næste runde, hvor Pierre-Emile Højberg og Matt O’Riley tager imod.

Næste spillerunde i Premier League byder på Bournemouth på udebane.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce