Nicolai Poulsen har fremtiden på plads
AGF har haft stor succes i Superliga-sæsonen indtil videre, hvilket især er takket være Nicolai Poulsen.
Nu kan aarhusianerne se frem til, at den omdiskuterede midtbanekriger fortsætter sit ophold hos De Hviee.
Sådan lyder meldingen torsdag formiddag fra netmediet Bold.
Mediet rapporterer således, at den 32-årige midtbanespiller, der har en fortid i Randers FC, har forlænget sin aftale med AGF frem til sommeren 2028.
Derfor kan klubben fra Fredensvang nu glæde sig over, at deres midtbaneanker kan fortsætte jagten på at hive guldtøjet hjem til Smilets By.
Det er i samme moment første gang i 30 år, at klubben overvintrer på førstepladsen.
Nicolai Poulsen i duel med Mads Emil Madsen
Tidligere på sæsonen bragede AGF sammen med FCK, hvor det blev til flere sammenstød og konfrontationer mellem de tidligere kollegaer.
Mads Emil Madsen blev det dyreste interne køb i Superliga-regi, da de danske mestre hentede ham for godt og vel 30 millioner kroner i sommer. Efter 2-0-sejren til værterne fra Ceres Park Vejlby gik bølgerne dog en anelse højt.
– Han er top usaglig, men det vidste jeg godt, så det rørte mig ikke. Det var bare at smile af det.
– Jeg tror, han sagde, at jeg tudede. At jeg ikke skulle tude så meget, tror jeg, han sagde. Jeg smilede bare, lød det fra Mads Emil Madsen til Bold.
Aftale i hus: To Premier League-stjerner tæt på Liverpool-skifte.

















