Dyster melding om Andreas Christensen
Andreas Christensen må spejde langt efter spilletid i FC Barcelona.
Den danske landsholdsspiller har igennem flere sæsoner været ramt af et væld af skader hos den spanske storklub.
Til gengæld har den tidligere Chelsea-profil gjort det forrygende, når chancen har budt sig.
Kontrakten står også til at udløbe inden længe, hvorfor det peger mod et vinter- eller sommerskifte for den pasningsstærke stopper.
I denne sæson har det dog været op ad bakke i forhold til kontinuerlig spilletid for 29-årige Andreas Christensen, der nu må indse, at han fortsat er bag i køen til en fast startplads.
Hansi Flick og kompagni har således forlænget aftalen med Erik Garcia, som nu er at finde hos Blaugrana frem til sommeren 2031.
I mellemtiden er Pau Cubarsi, Gerard Martin og Ronald Araújo været foretrukket af den tyske cheftræner, der glæder sig over kontraktforlængelsen af Garcia.
Andreas Christensen-konkurrent forlænger
– Han er på et fantastisk niveau og fortjener kontraktforlængelsen. Jeg er meget glad på hans vegne. Han er en meget vigtig spiller i omklædningsrummet og kunne sagtens blive kaptajn i fremtiden, siger Barcelona-bossen ifølge klubbens X-profil.
Forlængelsen betyder, at der nu fortsat er lang vej til fast spilletid for “AC” i den catalanske mesterklub.
Det hele bliver officielt den 11. december, hvor spanieren vil skrive under på den nye kontrakt.
BREAKING: Netflix opkøber streaming-gigant for et kæmpe millionbeløb. Læs mere.
Nyhedsanalyse: Det slutter her for Arne Slot i Liverpool.








