Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Morten Hjulmand trækker internationale overskrifter

27.11.2025 Kl. 09:54

Den danske landsholdsspiller Morten Hjulmand stjal rampelyset onsdag aften i Champions Leagues femte runde.

Sporting leverede en kontrolleret og overbevisende præstation, da de hjemme gjorde kort proces mod Club Brügge og vandt 3-0.

Trincão åbnede ballet, Luis Suárez udbyggede føringen og Geovany Quenda lukkede kampen med en klinisk afslutning, der understregede portugisernes totale dominans.

Allerede i kampens indledning kom pulsen dog i vejret, da Morten Hjulmand blev sendt fra banen efter en hård dom. VAR greb dog ind, og det røde kort blev reduceret til gult, hvilket gav Lissabon-klubben ro til at genvinde kontrollen.

Triumfen betyder, at Sporting nu blander sig i toppen af Champions League-gruppespillet.

Med tre kampe i træk uden nederlag har holdet arbejdet sig frem til en flot tiendeplads og skabt momentum før de afgørende opgør.

Du kan se danskerens tackling øverst i denne artikel.

De vil hente Morten Hjulmand

Juventus, Tottenham og Manchester United skulle være blandt topbejlerne til at hente midtbaneslideren fra den portugisiske topklub.

A Bola hævder, at Hjulmands frikøbsklausul fjernes i januar, så Sporting ikke længere er forpligtet til at acceptere bud på 80 millioner euro.

Hovedstadsklubben skulle dog være åben for et sommersalg til 50–60 millioner euro (svarende til 373 millioner kroner), mens de nægter at slippe ham midt i sæsonen.

Analyse: Nu får Arne Slot sparket i Liverpool.

Så meget koster Arne Slot-fyring.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce