Ekspert revser FCK-stjerne: 'Ringeste i verden'
Thomas Gravesen lagde ikke fingrene imellem, selv om FC København (FCK) onsdag aften vandt 3-2 i Champions League.
For i centrum stod én situation – og én spiller.
Gravesen: “Han ødelægger det hele for FC København”
FCK-keeper Dominik Kotarski lavede en kostbar fejl, som sendte chokbølger gennem kampen. Og på Viaplays studie gik Gravesen straks i frontalangreb.
Ifølge eksperten var det ikke bare en fejl. Det var noget langt større:
– Der er kun én spiller, vi kan pege på. Han ødelægger det hele for FC København. Så usikker som FC København er – det kommer fra ham. Han er roden til alt uro på holdet.
Gravesen fortsatte i en tirade, der fik mange seere til at løfte øjenbrynene:
– Få ham solgt! Jeg har aldrig set så ringe en målmand. Han er den ringeste målmand i verden, ham her!
Han rundede af med en bemærkning, der understregede, hvor frustreret han var:
– Det er simpelthen så dårlig en holdkammerat, at det næsten ikke kan beskrives. Jeg skal passe på med, hvad jeg siger.
FCK vandt – men debatten handler kun om én ting
På banen sikrede FCK sig tre vigtige point.
Men efter slutfløjt handlede alt om Gravesens ord og Kotarskis fremtid.
Den voldsomme kritik har allerede sat gang i en større debat blandt fans og eksperter om, hvorvidt FCK har et målmandsproblem – også selvom sejren blev kørt hjem.
Du kan se og høre hele diskussionen i videoen øverst i artiklen.
Det er samtidig kommet frem, hvem der skal afløse Arne Slot hos Liverpool. Læs mere her.



















