Rekordsigning i Manchester City anholdt for fjerde gang
Bare fordi man engang har været den dyrest indkøbte spiller i Manchester City-historien, er det ikke ensbetydende med, at man kan holde sig på dydens smalle sti.
Det er eksempelvis tilfældet for brasilianske Jo, der nu er blevet anholdt for fjerde gang som følge af manglende betaling af børnebidrag.
Det skriver Daily Mail.
Den 38-årige Jo har i alt otte børn og torsdag i sidste uge blev anholdt ved en grillfest i Rio de Janeiro. Det skyldes, at han mangler at betale svimlende 267.000 kroner i børnepenge.
Jo spillede længst fremme for Manchester City i perioden fra 2008 til 2011 og er tidligere også blevet anholdt for samme problemstillinger i byerne Campinas og Contagem.
Maira Quiderolly, en af Jos mange ekskærester, beskrev i 2024 Jo som en ‘lortefar’, da han i 2024 også blev anholdt. Det er uvist, om sagen relaterer sig til deres fælles søn, João Gabriel.
Da han var på vej til en fodboldkamp, mens han spillede for Serie B-mandskabet Amazonas i maj 2024, blev holdets bus pludselig stoppet, og politiet kunne så her foretage en aholdelse af Jo.
Jo skiftede til Manchester City for godt 14 år siden, og han blev dengang klubbens dyreste indkøb med en overgangssum på 161 millioner kroner i sit skifte fra russiske CSKA Moskva.
Han faldt dog aldrig rigtig til rette på Etihad Stadium, og i stedet var han udlejet to gange til Everton mellem 2009 og 2011, inden et tredje ophold fulgte til den tyrkiske storklub Galatasaray.
Han vendte senere tilbage til Brasilien, hvor han har spillet for en række klubber, herunder Corinthians.
Tidligere på året lagde han så støvlerne på hylden efter et kort ophold hos Itabirito.
Efter Danmarks nederlag til Skotland har Kasper Schmeichel sendt en opsigtsvækkende besked. Læs mere her.



















