Sender tanker til Åge Hareide: Alvorligt syg
Den tidligere landstræner for Danmark, Åge Hareide, er alvorligt syg.
Det fortæller Norges landstræner og landsmand, Ståle Solbakken, på et pressemøde lørdag aften.
Derfor sender den tidligere FCK-træner en hilsen til Åge Hareide.
-Jeg sender min hilsen til Åge Hareide, som kæmper sin kamp. Han var en af de største spillere. Den anden nordmand i engelsk fodbold. Stor trænerkarriere. Triumfer i Danmark, Sverige og Norge. Han er en af de få nordmænd med VM-erfaring som træner, lyder det fra Solbakken ifølge norske VG.
Hareide førte Danmark frem til VM-slutrunden i Rusland i 2018. Her tabte Danmark i ottendedelsfinalen til Kroatien.
I 1981 skiftede Hareide fra Molde til Manchester City, mens han også nåede at repræsentere Norwich i sin tid i England.
Åge Hareide er i Italien – skal se Norges landskamp
Åge Hareide er dog at finde i Milano, hvor han landede lørdag forud for Norges landskamp mod Italien søndag.
– Han er her i dag – i Milano – og han ser kampen. Måske får vi ham også at se i omklædningsrummet i morgen.
– Jeg ønsker Åge alt det bedste med den kamp, han er i gang med at kæmpe netop nu, lyder det videre fra Solbakken.
Solbakken ønsker dog ikke at sætte ord på, hvad præcist Hareide fejler, men herfra skal ønskes god bedring.
Foruden at have været landstræner for Danmark, har den i dag 72-årige Åge Hareide også stået i spidsen for Brøndby i en periode på to år. Han blev dansk mester med Drengene fra Vestegnen.
Norge er ifølge en supercomputer 99,9 procent sikre på at nå frem til VM-slutrunden næste sommer. Det vil i så fald være første gang i 28 år, at nordmændene når frem til den verdensomspændende turnering.
Andetsteds lyder det nu, at Kobbie Mainoo skal erstatte Liverpool-flop. Læs mere her.
















