Slot-fyring: Romano smider stor Liverpool-bombe
Smilet er tilbage i Liverpool, hvor Arne Slot har fået styr på sine tropper.
I weekenden slog de Aston Villa med 2-0, mens de tirsdag aften udklasserede Real Madrid med 1-0 på Anfield.
Derfor er klubben fra Beatles-byen nu oppe på ni point efter de første fire runder af Champions League.
I forbindelse med braget var Trent Alexander-Arnold på alles læber, da englænderen vendte hjem til sin barndomsklub.
Det var dog langt fra nogen bemærkelsesværdig indsats af scouseren, der efterfølgende har modtaget krads kritik.
The Reds indtager dermed sjettepladsen i den prestigefyldte turnering, hvor halvdelen af kampene i runde tre er blevet færdigspillet. I Premier League er klubben at finde på en tredjeplads efter 10 runder.
Nu kommer der en ny melding fra veloplyste Fabrizio Romano, der eksklusivt afslører, hvordan opbakningen til Arne Slot altid har været gældende.
Liverpool var aldrig i tvivl
– Liverpool overvejede aldrig en ny manager, og de diskuterede heller aldrig en potentiel ændring med agenter og andre folk involveret i klubben, fortæller den italienske transferjournalist til GiveMeSport og fortsætter:
– Selv efter nederlagene i Premier League, Champions League og Carabao Cuppen var svaret fra dem internt i klubben klart: Slot er den bedste mand til at løse denne situation.

Merseyside-klubben løb ind i fire nederlag i træk i den bedste engelske række, hvor Crystal Palace, Chelsea, Manchester United og Brentford slog det forsvarende mesterhold.
Det sendte chokbølger igennem storklubben, der ikke havde tabt det antal kampe i træk i fem år.
Alligevel skulle der være fuld tiltro til den hollandske cheftræner, der tidligere har været en succes i hjemlandet, hvor han stod i spidsen for Feyenoord.
– Det er følelsen i Liverpool, og kilder garanterer også, at det er det samme for spillerne, der deler et meget godt forhold til manageren. Der er ingen problemer, mens Slot altid har haft kontrol over omklædningsrummet, afrunder Romano således.
Nu er det kommet frem, at The Reds er klar til en gigantisk transfer. Læs mere.
Virgil van Dijk med heftig stikpille til Trent Alexander-Arnold.
Liverpool-talent ydmyger Real Madrid-stjerne
Liverpool leverede en tiltrængt og overbevisende Champions League-præstation, da de tirsdag aften slog Real Madrid 1-0 på Anfield.
Sejrsmålet faldt i det 61. minut, hvor Alexis Mac Allister headede bolden i nettet efter et oplæg fra Dominik Szoboszlai.
Sejren markerer, at Arne Slots hold nu er tilbage på sporet med to sejre i træk, da de slog Aston Villa i weekenden med 2-0.
Szoboszlai blev kåret som kampens bedste spiller af Liverpool Echo, der roste hans fremragende præstation og assist.
Mindre godt gik det for Trent Alexander-Arnold, der i sin følelsesladede retur til Anfield blev buhet ud af hjemmefansene.
Endvidere var Liverpool-kaptajn Virgil van Dijk iskold og undlod at tale med sin tidligere holdkammerat, hvilket skabte store overskrifter efter kampen.
Liverpool-talent stjæler overskrifter
I forbindelse med opgøret var der desuden én duel i kampen, som fik en overraskende vinder.
Således var nordirske Conor Bradley på 22 år helt ovenpå, da han stod overfor én af verdens bedste offensivspillere fra den spanske kongeklub.
Du kan se højdepunkterne fra kampen, hvor Conor Bradley totaldominerer Vinicius Junior lige her.
Se resten af højdepunkterne fra braget øverst i artiklen.
Den danske landstræner i form af Brian Riemer har udtaget 24 spillere til de afgørende VM-kvalifikationskampe mod Belarus og Skotland. To af navnene vækker stor opsigt. Læs mere.
Virgil van Dijk med heftig stikpille til Trent Alexander-Arnold.
















