United chokerer: Holder to stjerner fanget som gidsler
Manchester United står foran en vigtig beslutning om to spillere i truppen.
Klubben har endelig fået momentum i Premier League med tre sejre i træk over Sunderland, Liverpool og Brighton – den første stime af sin slags i over et år.
Det har fået traditionsklubben til at opjustere deres sæsonforventninger.
I kampen mod The Seagulls scorede nyindkøbet Matheus Cunha sit første mål for klubben, som nu ligger på sjettepladsen foran kriseramte Liverpool, der også er ude af Carabao Cuppen.
Sommerens anden store signing, Bryan Mbeumo fra Brentford, forventes – ligesom Amad Diallo og Noussair Mazraoui – at deltage i African Cup of Nations.
Det betyder, at manager Rúben Amorim vil beholde truppens bredde, og derfor får det konsekvenser for to spillere, nemlig engelske Kobbie Mainoo og hollandske Joshua Zirkzee.
Usikker fremtid i United
Mainoo har tidligere været jagtet af både Chelsea og Napoli, mens Zirkzee har haft svært ved at få spilletid efter købet af Benjamin Sesko.
West Ham har vist interesse for hollænderen, men ifølge Samuel Luckhurst fra Manchester Evening News kommer begge spillere til blive i klubben – låst som backup under turneringen.
Rúben Amorim vil gerne bevare en tilstrækkelig bredde hos De Røde Djævle, hvorfor det forlyder, at respektive lejeaftaler og transfer til januar er udelukket.
Overblik: Her er lodtrækningen til Carabao Cup-kvartfinalerne. Læs mere.
Liverpool-stjerne fik comeback efter tre år – nu får han sparket igen.
Får sparket: Brutal Thomas Frank-beslutning afsløret
Thomas Frank og Tottenham flyver derudaf i Premier League og Champions League, men der er ét stort problem, der nu bliver italesat.
Det vedrører 22-årige Xavi Simons, der tog turen til The Lilywhites denne sommer fra RB Leipzig.
Ifølge klubinsideren Paul O’Keefe er hollænderen hentet til det nordlige London for knap 1,1 milliard kroner, som dermed er klubrekord hos Spurs.
Offensivspilleren har nu spillet 10 kampe for Thomas Frank og kompagni, hvor det blot er blevet til én assist indtil videre.
Det skaber nu dybe panderynker hos den danske cheftræner, der på papiret er pisket til at gøre brug af den dyrt indkøbte stjerne.
Thomas Frank skal træffe svær beslutning
Nu fortæller den hollandske journalist Johan Derksen, at Xavi Simons i øjeblikket mangler den fysiske styrke til at få succes i Premier League. Også selvom alle de tekniske egenskaber er tilstedeværende.
Til podcasten Groeten uit Grolloo lyder det således, at den tidligere PSG-spiller ikke har den samlede pakke, der kræves.
– Han er en fantastisk spiller, der ofte brugte sine tekniske finesse på landsholdet. Han præsterede også godt i Tyskland, men den engelske liga er meget stærkere fysisk. Hvis man ser på den engelske liga og skifter til en anden liga, er det helt anderledes.
– Man kan se, at han ikke kan følge med tempoet og er fysisk svagere, understreger Derksen og sammenligner med en anden hollænder, der har stor succes i den bedste engelske række:
– Selvom Tijjani Reijnders ikke har det problem (manglende fysik), er han allerede en af de førende spillere i Manchester City, lyder det afsluttende.

Thomas Frank og Arne Slot i samme dilemma
Tidligere har Thomas Frank brugt Florian Wirtz i Liverpool som et sammenlignelig case i forhold til Xavi Simons.
Tyskeren totaldominerede Bundesligaen i Leverkusen-tiden, men i Premier League har offensivspilleren endnu ikke fået sit helt store gennembrud.
Ifølge Manchester United-legenden Wayne Rooney, så ødelægger han tilmed balancen på midtbanen hos The Reds.
– Jeg synes, det var mange penge (rundt regnet en milliard i indkøbspris, red.). Personligt ville jeg have valgt Hugo Ekitiké og Alexander Isak. Jeg synes, at Wirtz faktisk skader Liverpools balance og måden, de spiller på, sagde Rooney ifølge The Mirror.
Andetsteds er det kommet frem, at en Real Madrid-stjerne er mulehår fra at forlade klubben for et discountbeløb allerede i januar. Læs mere.
















