Pep Guardiola i choknederlag: Tung kritik til to City-stjerner
Pep Guardiola og Manchester City var en tur i Birmingham søndag eftermiddag, hvor de tørnede sammen med Aston Villa.
The Villans led et smerteligt nederlag i midtugen, hvor Go Ahead Eagles fra den bedste hollandske række vandt med 2-1 i Europa League.
Den næstfineste europæiske turnering har desuden et dansk førerhold i form af FC Midtjylland, der har skaffet ni point efter tre runder. Her bliver der i særdeleshed talt om én spiller for tiden.
Nuvel. Tilbage til Villa Park, hvor gæsterne fra den blå del af Manchester endte med at tabe snævert med 1-0.
Dagens mand i skysovs var polske Matty Cash, der sendte Unai Emerys tropper i front i første halvleg. Scoringen blev den eneste af sin slags i opgøret, hvorfor Pep Guardiola og kompagni måtte rejse tomhændet hjem.
Efter kampen er der to spillere fra The Sky Blues, der får massiv kritik af lokalmediet Manchester Evening News.
Pep Guardiola mister terræn med nederlag
The Cityzens indtager nu en fjerdeplads i Premier League, hvor der er seks point op til Arsenal på duksepladsen. Eberechi Eze blev således helten for The Gunners søndag eftermiddag mod Crystal Palace.
Der var særligt to spillere fra City, der ikke leverede varen ifølge ovenstående lokalmedie.
Både den norske offensivspiller Oscar Bobb og forsvarsspilleren Joško Gvardiol får karakteren 4 ud af 10.
Arne Slot i Liverpool-exit: Nu siger trænerlegende ‘ja’ til cheftrænerposten. Læs mere.
Thomas Frank og Tottenham fører nu kapløbet om en dansk landsholdsstjerne.
Antoine Semenyo siger ja til storklub
Antoine Semenyo kan allerede denne vinter forlade Bournemouth.
Den eftertragtede Premier League-stjerne fra Ghana er i søgelyset hos Liverpool, Manchester United, Arsenal og Tottenham, men meget tyder på, at én af klubberne fører kapløbet.
Klubben fra den engelske sydkyst har haft megen glæde ved offensivsspilleren, der allerede virker for god til at tørne ud for Andoni Iralola og kompagni.
I sommer solgte The Cherries dog flere prominente navne, herunder Dean Huijsen, Milos Kerkez, Illia Zabarnyi og Philip Billing.
Derfor bliver det ikke en billig omgang, hvis ghaneseren, der har kontrakt med klubben frem til 2030, skal sælges videre.
De er favorit til at hente Antoine Semenyo
Ifølge mediet Indykaila foretrækker Semenyo et skifte til Anfield frem for de andre engelske storklubber i skrivende stund.
Liverpools sportsdirektør Richard Hughes har desuden et stærkt forhold til Bournemouth, hvilket kan lette forhandlingerne.
Semenyo har en ukendt frikøbsklausul i sin kontrakt, der skulle være et sted mellem 600-860 millioner kroner. Selvom januarvinduet er et par måneder væk, signalerer spillerens ønske, at et stort skifte er nært forestående.
Fortsætter The Reds med at levere dårlige resultater, så er det ingenlunde sikkert, at kantspilleren vælger Merseyside-klubben til. I de seneste fire Premier League-kampe har mesterklubben således fået 0 point.
Arne Slot i Liverpool-exit: Nu siger trænerlegende ‘ja’ til cheftrænerposten. Læs mere.
Thomas Frank og Tottenham fører nu kapløbet om en dansk landsholdsstjerne.


















