Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Philip Billing skaber store overskrifter

Af Morten Jørgensen
20.09.2025 Kl. 20:05

Den nye FC Midtjylland-spiller Philip Billing er løbet med alle overskrifterne i dansk fodbold denne lørdag aften. 

Her var der lokalopgør i Superligaen mellem FC Midtjylland og Viborg FF, og kampene mellem de to ærkerivaler har det med at være intense. 

Nogen velspillet affære var det ikke ligefrem på grønsværen i Herning, hvor hjemmeholdet var det bedste mandskab. 

Længe lignede det, at det skulle ende uden scoringer på Heden, men så dukkede Philip Billing op og viste, hvorfor FC Midtjylland har betalt så mange penge for ham. 

Den tidligere Premier League-spiller dukkede op efter et langt indkast, hvor han var først over en ripost. 1-0 til FC Midtjylland. 

Den føring blev udbygget i overtiden, da Cho Gue-Sung fik gjort det til 2-0.  Dermed kunne Mike Tullberg glæde sig over sin første sejr som cheftræner for klubben. 

FC Midtjylland er nu på førstepladsen i Superligaen efter ni kampe, men både AGF og FC København kan gå forbi midtjyderne søndag. 

På onsdag i næste uge venter den første kamp i Europa League-ligafasen, når østrigske Sturm Graz kommer en tur til Danmark.  

Chelsea-spilleren Mykhaylo Mudryk vil angiveligt skifte sportsgren for at komme til OL i 2028 – læs mere om den sag lige her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce