Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United henter fransk forsvarsspiller

02.02.2015 Kl. 20:44
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det var forventet af mange, at Manchester United ville gå langt efter en ny forsvarsspiller allerede i indeværende transfervindue, men som tiden rinder ud ser det efterhånden ud til, at Louis van Gaal må klare sig i den resterende del af sæsonen uden tilgange til det bagerste geled.

Alligevel har klubben dog angiveligt sikret en ny forsvarsspiller, men nok ikke umiddelbart en, der går direkte ind i startelleveren. Der er nemlig tale om den blot 16-årige Dayot Upamecano, der kommer til fra den franske klub Valenciennes, der modvilligt har tilladt forsvarsspilleren at forlade klubben grundet økonomiske vanskeligheder.

Upamecano er fast mand på det franske U/17-landshold, og spås af mange en stor fremtid. Foruden midterforsvaret dækker han også begge backpositioner, og kan sågar spille defensiv midtbane.  

Annonce