Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Trist nyt for Kasper Hjulmand

Af Morten Jørgensen
16.09.2025 Kl. 12:21

Kasper Hjulmand har efter blot en uge i spidsen for Bayer Leverkusen fået en rigtig dårlig nyhed, som svækker holdet markant. 

Den tidligere danske landstræner startede med at vinde 3-1 mod Eintracht Frankfurt i fredags, men det var også en kamp med konsekvenser. 

For undervejs fik Bayer Leverkusen to røde kort, og de spillere er dermed i karantæne til næste opgør i Bundesligaen. 

Værre var det dog, at Exequiel Palacios måtte udgå med en skade tidligt i fredagens opgør, og nu er der faldet en dom over midtbanespilleren. 

På sin Instagram-profil har han annonceret, at han er blevet opereret og ikke kommer til at spille flere kampe i 2025. 

Den centrale midtbanespiller har de seneste sæsoner haft en vigtig rolle på mandskabet, og det var kun forventet, at den ville blive endnu større med Granit Xhakas skifte til Sunderland. 

Det betyder naturligvis også, at Exequiel Palacios ikke kommer til at spille mod FC København på torsdag i Champions League. 

I stedet er det sandsynligt, at det bliver Robert Andrich og Equi Fernandez, som udgør den centrale midtbane for Kasper Hjulmand og Leverkusen i torsdagens opgør. 

Hverken Andrich eller Fernandez kan spille den kommende Bundesliga-kamp, da det var dem, der fik rødt kort mod Eintracht Frankfurt.  

Så gik den ikke længere: Træneren er blevet fyret

Seneste nye

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce