- Thomasberg havde været bedre for Brøndby
Thomas Thomasberg havde været et bedre valg som cheftræner for Brøndby IF end Steve Cooper, som har fået jobbet.
Sådan lyder det fra Viaplay-eksperten Thomas Gravesen, som ikke umiddelbart er solgt på Steve Cooper som ny chef på Vestegnen.
Det var tidligere i denne uge, at den tidligere Premier League-manager blev ansat i stedet for Frederik Birk hos Superliga-klubben.
– Jeg ved snart ikke, hvad man skal tænke om den måde, som Brøndby og GFH har gjort det på. Han er et ubeskrevet blad i Superliga-sammenhæng. Han har vist nogle takter i nogle mindre klubber i England.
– Det er en stor opgave, han står over for. Det er et Brøndby, der skal genoprettes, og et Brøndby-hold, der skal have fundet den røde tråd igen.
– Det bliver spændende at se, om ham her er dygtig nok og har de rigtige idéer, for pragmatisk det er han. Han er en solid træner, der har et fundament i sine hold.
– Thomas Thomasberg ville jo have været et gigantisk scoop for Brøndby, hvis man havde taget ham, skulle jeg lige hilse at sige.
– Thomas Thomasberg er en træner, der har bevist, hvad han er værd i Superligaen. Han har både klaret det med Midtjylland og Randers, og han har begge steder haft succes.
– Vi aner ikke, hvad der foregår med Steve Cooper. Jeg er spændt på det, siger Thomas Gravesen blandt andet til Viaplay Sport News.
I videoen øverst i artiklen kan du høre meget mere til, hvad Thomas Gravesen mener om situationen i Brøndby.
Her kan du se klippet, hvor André Onana går amok på fan.
















