Chok-ændring i Tottenham: Thomas Frank overrasker
I løbet af de seneste uger har flere af Tottenhams spillere fortalt om, at Thomas Frank bringer noget nyt til bordet.
Den danske cheftræner kører med et anderledes system end forgængeren Ange Postecoglou.
Selv har danskeren udtalt, at han har fokus på mere balance end tilfældet var i sidste sæson, og at det er vigtigt for ham, at holdet er gode i alle faser af spillet.
Den tidligere Tottenham-stjerne Ledley King kan nu fortælle, hvordan stemningen er i omklædningsrummet, hvor danskeren praktiserer en mere menneskenær tilgang, end hvad man ellers er vant til i engelsk fodbold, og det er noget, som har overrasket de fleste.
Her lyder det, at Spurs-spillerne er entusiastiske, klar til at lære, og at der er en spirende optimisme forud for den kommende sæson.
Thomas Frank har allerede revolutioneret Tottenham
– Vi ved, at Thomas er en erfaren Premier League-manager gennem en række år. Jeg kan se, at spillerne ser frem til at lære hans filosofier og at komme i gang med sæsonen.
– Det bliver interessant at se. Jeg mener, han kan lide at presse højt, kan lide højt energi, men samtidig er han ret pragmatisk med sin filosofi. Jeg tror ikke, han er bleg for at ændre noget taktisk, hvis det skulle være, og indtil videre har jeg snuset mig frem til, at han er en manager, der er god til at lægge armen rundt om sine spillere og føre samtaler med dem.
– Forholdet mellem ham og trænerstaben er meget tæt, og han forsøger at blive forbundet til alle i klubben, som er nødvendigt, hvis klubben skal have succes.
Artiklen fortsætter efter billedet.

– Hvis man skal bygge på som fodboldklub, skal alle være involveret, føle sig engageret og fornemme, at man sigter efter succes og ikke kun på fodboldbanen, og det fornemmer jeg, at han forsøger at gøre, siger King i et interview med Football London.
Det er tydeligt at mærke, at det for Thomas Frank handler lige så meget om det enkelte menneske som præstationerne på banen, og måske er det netop, hvad Tottenham har brug for, hvis klubben skal have succes.
Thomas Frank bliver kastet for løverne, når det onsdag gælder et møde mod Paris Saint-Germain i UEFA Super Cuppen.
Andetsteds lyder det, at stjerne har fyret sin agent og nu presser på for et skifte til Manchester United. Læs mere her.
















