Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United presser på: Stjernespiller tæt på skifte - forhandlinger i gang

Af Emil Plovgaard
19.07.2025 Kl. 19:00

Manchester United har indledt samtaler med Xavi Simons’ lejr om et muligt sommerskifte.

Det skriver journalisten Sebastien Vidal.

Den offensive hollænder er angiveligt klar til at forlade RB Leipzig, og nu har United taget første skridt i jagten på den 22-årige stjerne, der regnes for at være en af verdens bedste 10’ere.

Simons tilbragte sidste sæson i Leipzig på leje fra Paris Saint-Germain, men klubben købte ham fri i januar.

Alligevel ventes han nu at søge nye græsgange efter klubbens missede kvalifikation til Champions League.

Flere Premier League-klubber er ude efter ham, men Manchester United har reageret hurtigst og åbnet forhandlingerne med hans bagland.

Pris sat – men United skal sælge før køb

RB Leipzig kræver omkring 525 millioner kroner for at slippe Simons. United håber dog at lande en handel, så snart der frigøres midler fra spillersalg.

Alejandro Garnacho, Jadon Sancho og Antony ventes alle at forlade Old Trafford – enten på lån eller permanent, og pengene herfra kan finansiere købet af Simons.

Også Marcus Rashford meldes tæt på et lejeophold i Barcelona, hvor lægetjek skulle være nært forestående.

Manchester United er dog ikke færdige med sommerens transferplaner. 

Klubben jagter både en ny angriber og en central midtbanespiller, og samtidig er en målmand også i kikkerten, i tilfælde af at André Onana sælges.

Samtidig er det kommet frem, at Victor Osimhen skifter klub. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce