Gyökeres smider stor bombe i nyt interview
Viktor Gyökeres har været hovedpersonen i en af de helt store transfersagaer denne sommer.
Alle parter, der er involveret, håber, at spekulationen og transfersagaen inden længe kan få en ende.
Den svenske angriber har været på toppen af ønskelisten hos Arsenal i nogen tid, men forhandlingerne med Sporting CP er hidtil ikke forløbet som håbet.
Selv har svenskeren langt ud efter klubben og anklaget den for at have brudt en såkaldt gentleman-aftale. Aftalen indebar, at han kunne få lov til at forlade klubben for 525 millioner kroner. Men løftet er ikke blevet overholdt, påstår svenskeren.
I stedet forlanges nu 600 millioner kroner, hvoraf de resterende 75 millioner kroner skal betales i bonusser, og det ventes, at The Gunners til sidst bøjer sig og giver efter.
Den 27-årige angriber har gentagne gange gjort det klart, at han ikke vil spille eller træne for klubben igen. Han har ikke desto mindre fået besked, at han denne lørdag skal dukke op på træningsanlægget, men ifølge flere medier kommer det ikke til at ske.
Gyökeres ønsker revanche
Et skifte er endnu ikke på plads, selvom Gyökeres har sagt ja til en femårig aftale med Arsenal.
Svenskeren har lørdag brudt tavsheden i et større interview med L’Equipe, og her fortæller han, at han ikke kan vente med at komme tilbage til Premier League efter et ophold uden succes hos Brighton.
– Det er en af Europas største ligaer.
– Jeg tilbragte adskillige år der uden at spille en eneste kamp. Så det er naturligvis noget, jeg ønsker at gøre. Det ville være en fed revanche.
Adspurgt om, hvorvidt han selv presser på for et skifte, holder han dog igen:
– Måske. Det er fodbold, man ved aldrig. Jeg tænker ikke over det. Vi må se, hvad der sker. Det mest vigtige for mig er at spille for en klub, der virkelig ønsker mig, siger han til avisen.
Andetsteds forlyder det, at Darwin Núñez kan få besvær ved at forlade Liverpool. Læs mere her.



















