Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool pensionerer Jotas nummer

Af Morten Jørgensen
11.07.2025 Kl. 21:23

Liverpool har valgt at trøje nummer 20 aldrig skal bruges igen som et evigt minde om Diogo Jota.

Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Liverpool oplyser, at klubben har truffet beslutningen efter at have været i samtaler med Diogo Jotas kone og familie. 

Trøje nummer 20 vil aldrig blive spillet i igen – heller ikke på klubbens kvindehold eller blandt ungdomsholdene. 

– Som klub er vi opmærksomme på vores fans’ følelser, og vi har haft det på samme måde, siger Michael Edwards, som er fodbolddirektør i Fenway Sports Group, som ejer klubben.

– Det var vigtigt for os at involvere Diogos kone, Rute, og hans familie i beslutningen for at sikre, at de var de første til at kende til vores intention. 

– Jeg mener, at det er første gang i Liverpools historie, at sådan en ære har overgået en person. Vi kan sige, at det er en unik hyldes til en unik og vidunderlig person. 

– Ved at pensionere hans trøjenummer gør vi det for evigt – og han vil derfor aldrig blive glent.

– Diogo skiftede til os i 2020, han vandt mesterskab nummer 20 for os, og han bar nummeret 20 med ære og hengivenhed. 

– Set ud fra Liverpools synspunkt vil han altid være vores nummer 20, siger Michael Edwards.

Tidligere fredag var hele Liverpool-truppen og staben samlet ud for Anfield sammen med Diogo Jotas kone og familie.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce