For dårlig til United - nu sælger Erik ten Hag ham igen
Den hollandske fodboldtræner Erik ten Hag har tydeligvis ikke fidus til én særlig spiller, som han er ved at sælge for anden gang.
Træneren havde ikke tilbragt særlig lang tid i Manchester United inden, at han gjorde det klart, at han ikke havde planer om at bruge målmanden Matej Kovar.
Tjekken blev derfor udlejet til storklubben Sparta Prag, hvor han tilbragte 2022/23-sæsonen.
Herefter vendte han retur til Manchester United, hvor Erik ten Hag holdt fast i, at han ikke ville gøre brug af den ellers ganske talentfulde målmand.
André Onana blev hentet ind som ny førstemålmand, mens Leverkusen endte med at betale omtrent 37,5 millioner kroner for Matej Kovar.
I den tyske storklub var han udset til at skulle konkurrere med Lukas Hradecky om pladsen som førstevalg i målet, men den kamp vandt finnen.
Nu er Erik ten Hag så blevet cheftræner i Leverkusen, og her er han startet med at kigge på målmandsposten.
Hollandske Mark Flekken er blevet købt i Brentford, og nu Matej Kovar så på vej til at blive solgt.
For ifølge The Mirror har Leverkusen indgået en aftale med PSV Eindhoven om en handel, hvor Matej Kovar ryger til den hollandske mesterklub.
Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.
Her er alle sommerens transfers i Premier League.


















