Gyökeres får fem år i Arsenal
Den svenske landsholdsspiller Viktor Gyökeres er blevet enig med Arsenal om en femårig kontrakt forud for et stort skifte.
Sådan lyder meldingen nu fra transferjournalisten Fabrizio Romano denne søndag aften.
Parterne er nået frem til enighed om en kontrakt, der skal strække sig over de kommende fem sæsoner.
Inden et skifte kan blive en realitet, skal klubberne dog stadig nå til enighed om en endelig pris for Viktor Gyökeres, så han kan skifte til Arsenal.
På nuværende tidspunkt skrider de forhandlinger frem, og her er der nu kommet en meget interessant melding om, at svenskeren kan blive noget billigere end først antaget – det kan du læse mere om her.
Alt tyder dog på, at det kun er et spørgsmål om tid, inden den svenske bomber får sit drømmeskifte og bliver en del af Mikel Artetas mandskab fremover.
Han har allerede spillet i engelsk fodbold gennem flere år, hvor han har spillet for både Brighton og Coventry.
I løbet af de seneste to sæsoner har han tørnet ud for portugisiske Sporting, og her er det blevet til en enorm mængde af mål – næsten et mål pr. kamp, som han har spillet.
Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.
Her er alle sommerens transfers i Premier League.



















