Så er det afgjort: Victor Osimhen til mesterklub
Napoli-ejede Victor Osimhen har spillet en hovedrolle i sommerens transferforestilling.
Den nigerianske stjerneangriber, der har været sindssygt eftertragtet, har nu efter sigende truffet sin beslutning, hvilket markerer afslutningen på en af sommerens mest omtalte transfersagaer.
Lad os lige starte med at spole tiden lidt tilbage.
I seneste måned kollapsede en rekordstor aftale med saudiarabiske Al-Hilal, da Victor Osimhen personligt afviste deres tilbud.
Dette åbnede døren for adskillige europæiske topklubber.
Premier League-giganter som Chelsea, Liverpool og Manchester United meldte sig på banen i jagten på angriberens underskrift, mens Juventus ligeledes har luret i kulissen.
Osimhens krav om en ugeløn på omkring 3,5 millioner kroner og en frikøbsklausul på 560 millioner kroner har dog været en udfordring for mange bejlere. Derfor er mange af rygterne gledet ud med badevandet.
Nu er der igen afgørende nyt om den ekstremt ombejlede spydspids, der stod bag 37 scoringer i seneste sæson for Galatasaray.
Victor Osimhen er fast besluttet på, at han vil blive hos de tyrkiske mestre fra Galatasaray, hvor han netop har afsluttet en succesrig lejeaftale.
Corriere dello Sport beretter således, at en aftale er på plads mellem parterne i forhold til personlige betingelser, hvorfor transferbeløbet nu skal endelig afgøres.
Meldingerne går på, at handlen som minimum løber op i 500 millioner kroner.
Samtidigt er det kommet frem, at Arsenal officielt har hentet en verdensklassespiller.
Der er fuld gang i transfervinduet – herunder kan du få hele overblikket:
FØLG TRANSFER LIVE LIGE HER


















