Manchester United præsenterer stjerne i dag
Manchester United er klar til at præsentere en ny spiller i dag.
Sådan lyder meldingen fra lokalmediet Manchester Evening News.
Tidligere har Matheus Cunha foretaget et skifte fra Wolverhampton til De Røde Djævle, mens Bryan Mbeumo fra Brentford ligeledes er på vej i en markant handel.
De første to bud er dog blevet afvist for kantspilleren, der i seneste sæson stod bag hele 28 målinvolveringer. Alt tyder dog på, at et skifte kommer til at ske inden længe.
Manchester United stopper dog ikke med at bringe nye spillere til Old Trafford.
Den engelske storklub får snart tilgang af et nyt ansigt i form af den unge paraguayaner Diego Leon.
Forsvarsspilleren, der var den første signing under Rúben Amorim, blev købt fri af sin kontrakt med Cerro Porteño i januar og skrev under på en aftale frem til 2030.
Da han kun var 17 år, kunne Leon ikke skifte med det samme, men nu melder Fabrizio Romano, at den kommende United-spiller rejser til Manchester i denne uge.
Leon forventes ikke at gå direkte ind i startopstillingen, men vil sandsynligvis blive en del af førsteholdstruppen. Han har bestået sit lægetjek og skal nu konkurrere mod spillere som Patrick Dorgu, Luke Shaw og Harry Amass om spilletid.
Samtidigt er det kommet frem, at Bryan Mbeumo sælges for 566 millioner.
Der er fuld gang i transfervinduet – herunder kan du få hele overblikket:
FØLG TRANSFER LIVE LIGE HER


















