Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lucas Høgsberg skaber store overskrifter

Af Alexander Walther Petersen
08.06.2025 Kl. 11:25

Det har i den grad været en gennembrudssæson for Lucas Høgsberg fra FC Nordsjælland.

Den blot 18-årige dansker har udviklet sig til en vigtig spiller for Farum-klubben, mens det lørdag aften blev til en landsholdsdebut i Parken mod Nordirland.

Forsvarsspilleren var derfor fuld af begejstring efter 2-1-sejren.

– Det er en drengedrøm, der er gået i opfyldelse i dag, indleder Lucas Høgsberg i et interview med Viaplay efter kampen med et smil på læben.

Kort inde i opgøret slog han en halvkikset aflevering, der førte til Nordirlands føringsmål, hvilket naturligvis ikke var planen.

– Det er jo ikke sådan, som man har lyst til at starte en kamp. Men så er det godt, at der er 90 minutter at spille i, siger FCN-profilen.

Fejlen betyder ikke det store for den unge dansker, der hurtigt havde glemt fejlen og var klar til at knokle på.

– Jeg vil sgu ikke lave om på min spillestil. Jeg spiller, som den jeg er. Det er lige meget om det er på landsholdet eller i klubben. Så der er ingen grund til at lave om på min spillestil, understreger Lucas Høgsberg.

Rasmus Højlund, der har haft en svær sæson i Manchester United, fik efter kampen en massiv kritik kastet i sin retning.

Der er fuld gang i transfervinduet hos Premier League-klubberne – du kan få hele overblikket herunder:

FØLG TRANSFER LIVE HER

Seneste nyt

Annonce
Annonce