Johnson taler ud: Medierne lyver
30-årige Glen Johnson ser lige nu ud til at forlade Liverpool til sommer, når hans kontrakt med klubben udløber. Johnson forhandlede med The Reds i slutningen af sidste sæson, men uden held.
Siden da, så har rygterne gået på forhandlinger, hvor Liverpool ikke ville give spilleren den ønskede løn. Johnson gider ikke høre på de mange rygter længere og taler nu ud om situationen på Merseyside:
– Først og fremmest, så vil jeg spille for en klub, som gerne vil have mig. Så simpelt er det, siger Johnson ifølge The Express og fortsætter:
– Jeg har den seneste tid læst noget i medierne om, at jeg skulle være blevet tilbudt en kontrakt til den halve løn – jeg er ikke blevet tilbudt noget om helst.
– Vi forhandler slet ikke i øjeblikket. Jeg kommer ikke kravlende hen til nogen og tigger om en aftale. De (Liverpool) ved hvor jeg er og de kender situationen. Der var forhandlinger i slutningen af sidste sæson, men det var kun små samtaler.
– Det var dengang ikke noget, som jeg kunne acceptere eller afvise, kun løs snak, fastslår Johnson.
Glen Johnson, der kom til Liverpool i 2009, tjener i sin nuværende aftale omkring 1,1 million kroner om ugen.
Johnson afgjorde Liverpools møde med Stoke denne weekend, da han kort før tid, kastede sig heroisk ind imellem venner og fjender og stangede bolden i mål.

Flere Liverpool-nyheder?