Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Den 'rigtige' beslutning: Florian Wirtz vælger Liverpool

Af Alexander Walther Petersen
30.05.2025 Kl. 09:29

Florian Wirtz fra Leverkusen ser ud til at skifte til Liverpool.

Ifølge Fabrizio Romano har Liverpool budt 750 millioner kroner plus bonusser for den tyske offensivspiller, hvilket kan presse prisen mod en milliard. Liverpool er nu favoritter foran Bayern München, og klubben er overbevist om en hurtig aftale.

Wirtz har ifølge BILD fravægt Manchester City grundet usikkerhed om Pep Guardiolas fremtid.

Dermed er den eneste reelle konkurrent til den tyske landsholdsspillers signatur nu en gigantklub fra Spanien, der ligeledes er stor beundrer af Wirtz’ kvaliteter.

Den 22-årige offensivspiller ser dog ud til at lande på Anfield, mens boligjagten allerede skulle være gået ind i Merseyside-området.

Nu har en tidligere Liverpool-spiller reageret på den forestående sommertransfer. Det drejer sig om den i dag 51-årige tysker i form af Didi Hamann.

Den pensionerende midtbanespiller mener bestemt, at Florian Wirtz vælger det helt rigtige klubskifte.

– Florian Wirtz har truffet en beslutning. Jeg tror, ​​det er den rigtige, siger Didi Hamann til Sky Sports Germany ifølge Daily Star og supplerer:

– Der sker meget i Liverpool under Arne Slot. De er klar til at skrive kontrakt med, eller er ivrige efter at skrive kontrakt med, to eller tre andre spillere, så vidt jeg har forstået. Derfor mener jeg, at Wirtz har truffet en meget fornuftig beslutning, lyder det fra den tidligere Liverpool-spiller.

Samtidigt er det kommet frem, at Bruno Fernandes er tæt på et chokskifte til en værdi af 1,8 milliarder.

Seneste nyt

Annonce
Annonce