Eriksen: Vi skal tilbage på sporet
Tottenham har blot vundet to hjemmekampe i Premier League i indeværende sæson, så Mauricio Pochettinos tropper har desperat brug for tre point for at holde sig inde i kampen om de europæiske pladser.
11 af Tottenhams 17 point er kommet på udebane, og Christian Eriksen mener, at nøglen til en bedre placering er bedre præstationer på hjemmebane.
– Alle ønsker at vinde på hjemmebane. Vi ved, at hvis vi vil højere op i tabellen i Premier League, må vi vinde vores hjemmekampe, fortæller Eriksen til Tottenhams hjemmeside.
– Det er en stor kamp for os (mod Everton, red.). Vi vil gerne tilbage på sporet på hjemmebane.
– Everton sluttede flot af i sidste sæson, og de har været stærke igen i denne sæson, men vi er også stærke.
– Det er tæt i tabellen. En eller to sejre, og du er tilbage, hvor du gerne vil være. Vi har vundet i Hull, og nu vil vi gerne vinde et par stykker mere, slutter danskeren.
Kampen mellem Tottenham og Everton spilles på White Hart Lane i morgen med kickoff klokken 17.00.