Smalling: Passer mig fint at være "den gamle"
Chris Smalling har døjet med skader i en periode, men imod Arsenal var han tilbage i United-forsvaret – denne gang som den mest erfarne, hvilket ikke irriterede ham på nogen måde. Han nød nemlig rollen som "den gamle".
– Jeg nød tilliden. Det var tydeligvis en meget ung bagkæde, men jeg er meget råbende og taler generelt meget i kampene. Dette var meget vigtigt i kampen på grund af de unge spillere, som jeg havde rundt om mig, forklarer Smalling til Manutd.com.
Chris Smalling er ikke bleg for at sige, at Arsenal havde chancer til både et, to og tro mål i første halveg, hvor han dog også roser forsvarsarbejdet.
– Vi var selvfølgelig heldige med ikke at indkassere et par mål i første halveg, men vi organiserede os bedre i løbet af kampen. Mange af tingene var noget af det, vi havde øvet i løbet af træningerne.
Smalling har masser af ros tilovers for de helt unge i forsvaret, som nævnt før, Paddy McNair og Tyler Blackett, hvem han mener vil træde i karakter efter deres beståede eksamen på Emirates.
– Jeg synes, de udvikler sig godt. De lærer en masse af at spille i en stor klub og på så højt et niveau, siger Smalling til slut.