Stjerne i tårer efter Amorim-exit
Pedro Goncalves afslører, at Rúben Amorims pludselige farvel til Sporting CP midt i sæsonen fik ham til at bryde sammen i gråd.
Goncalves roser samtidig Amorim for hans unikke evne til at skabe tætte relationer til spillerne, både professionelt og personligt.
Amorim skiftede i november til Manchester United som afløser for den fyrede Erik ten Hag, men det har langt fra været en dans på roser i Premier League.
Klubben har kæmpet i den nedre del af tabellen, og onsdag aften blev situationen værre, da United tabte Europa League-finalen til Tottenham efter et mål af Brennan Johnson.
Amorim vender dermed tomhændet tilbage til Manchester, mens Spurs-træner Ange Postecoglou kan fejre, at han har leveret Tottenhams første titel i 17 år.
Men én, der stadig tror på Amorim, er Pedro Goncalves.
Den 26-årige midtbanespiller fra Sporting – som selv er blevet sat i forbindelse med et skifte til United – fortalte i et interview med Canal 11 (via The Mirror), hvor stor en betydning Amorim har haft for ham:
– Jeg ville ikke være her i dag uden ham. Vi havde et stærkt bånd – både fagligt og personligt. Han kunne virkelig godt lide min kone og gik op i, hvordan jeg havde det – både på banen og derhjemme. Han kunne mærke, hvornår man var glad eller trist, og han sagde altid det rigtige.
– Da han sagde farvel, begyndte jeg at græde. Jeg kunne virkelig godt lide ham. Jeg bad ham aldrig om at blive – jeg ønskede ham bare held og lykke. Han var som en far for os. Det var svært, men vi forstod det.
Goncalves forklarede også, hvordan Amorims exit midt i sæsonen rystede holdet:
– Vi stod pludselig uden træner, uden kaptajn, uden Paulinho, som havde scoret mange vigtige mål, og uden Adan i målet – en vigtig lederfigur. Det var et hårdt slag.
– Men holdet samlede sig. Alle forsøgte at tage ansvar, og Morten (Hjulmand) begyndte for alvor at træde i karakter.
Trods de mange udfordringer lykkedes det Sporting CP at vinde Liga Portugal foran rivalerne fra Benfica; en præstation, som mange tilskriver den stærke holdånd, Amorim havde været med til at opbygge.
Det forlyder desuden, at der er en klar favorit til at overtage efter Amorim.



















