Victor Froholdt skaber store overskrifter
19-årige Victor Froholdt er nok ikke F.C. København-spiller efter sommerferien.
Der er allerede meldinger om, at flere europæiske klubber har midtbanekreatøren i kikkerten.
Kæmpetalentet har da også i den grad fået sit gennembrud i denne sæson, hvor det er blevet til en hulens masse spilletid for Superliga-førerholdet.
Derudover blev en udtagelse til det danske A-landshold i forbindelse med Nations League tidligere på året ligeledes en realitet.
Nu har Tipsbladet kåret den alsidige dansker som forårets profil, hvilket Victor Froholdt reagerer på.
– Jeg synes, der bliver ved med at komme positive overraskelser i det her forår med landsholdet og gode præstationer, så det kunne ikke have været meget bedre for mig. Nu handler det bare om at blive mestre.
Det er cheftrænerne fra 3F Superligaen, der suverænt har bestemt og kåret guldfuglen til forårets profil i den bedste danske række. Det er Froholdt ganske begejstret over.
– Jeg er utrolig glad for anerkendelse og for dem, der har stemt min vej, og at andre trænere end min egen har set, at jeg har leveret på et højt niveau. Jeg kan vist kun sige, at jeg er stolt af mig selv, og så skader det ikke at få prisen her.
Der er fortsat en åben kamp om mesterskabet, hvor F.C. København dog har de bedste kort på hånden. Hovedstadsklubben møder i sidste spillerunde FC Nordsjælland i Parken, mens de har ét point ned til FC Midtjylland.
Ulvene fra Herning og Ikast tørner sammen med én af sæsonens helt store overraskelser, nemlig Randers FC, der besøger MCH Arena søndag. Begge kampe starter klokken 17.00.
Samtidigt er det kommet frem, at Rasmus Højlund igen stjæler overskrifterne.


















