Arne Slot skaber store overskrifter
Arne Slot kaldte Liverpools nederlag mod Brighton for en “fornøjelse at se”, på trods af at han indrømmede, at hans mesterhold har haft problemer siden klubbens 20. mesterskab.
Superindskifteren Jack Hinshelwood scorede et dramatisk mål, der holder Brightons håb om europæisk kvalifikation i live.
Harvey Elliott og Dominic Szoboszlai scorede i første halvleg, hvilket markerede Liverpools første gang, de scorede i samtlige udekampe i Premier League.
Men mål fra Yasin Ayari og sene mål fra Mitoma og Hinshelwood sikrede Brighton sejren.
– Det var en fantastisk kamp, sagde Arne Slot.
– To hold, der ville spille og vinde, uden tidsspilde. Det var en fornøjelse, men desværre ikke det resultat, vi ønskede, sagde den hollandske cheftræner ifølge The Mirror.
The Reds har ikke vundet i tre kampe, siden man sikrede sig ligatitlen. Slot, der gav Federico Chiesa debut i Premier League, sagde:
– Vi har været meget tæt på alle de hold, vi har konkurreret med, og derfor er det et stort kompliment, at vi vandt ligaen med så stor margin.
Matchvinder Hinshelwood kom ind sammen med sin fætter, Harry Howell, hvilket var første gang i Premier League-historien.
– Det var et dejligt øjeblik at spille med min fætter, sagde Hinshelwood.
Andetsteds forlyder det, at Ange Postecoglou er blevet fyret.
















