Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Campbell: Jeg er helt afslappet

17.11.2014 Kl. 12:35
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Ikke engang 45 minutters spilletid er det blevet til for Joel Campbell, der efter et flot VM med Costa Rica denne sommer, ellers havde en del forventinger til sæsonen hos Arsenal.

Rygterne har efter den noget tvivlsomme sæsonstart gået på, at Campbell ikke var glad i Arsenal, men nu kommer han de rygter til livs på sin egen hjemmeside og siger således:

– Hvad folk siger, er ikke rigtigt. Jeg er meget rolig. Jeg har aldrig været – og er ikke sur over at være her, siger 22-årige Campbell på sin egen hjemmeside www.sports.bycampbell.com og uddyber: 

– Det er klart, jeg vil gerne spille, men det er noget jeg skal gøre mig fortjent til hver eneste dag. Jeg skal blive ved med at træne og vente på min chance. Jeg ved, at det er en trup med masser af konkurrence. 

– Arsenal er et af de bedste hold i verden, hvor der er mange vigtige spillere. Jeg bliver nødt til at være tålmodig, blive ved med at træne og så ved jeg, at min chance kommer og den skal jeg drage fordel af, når den gør, fastslår Campbell, der i sidste sæson var lejet ud til græske Olympiakos, hvor det blev til otte ligamål i 32 kampe.

 

Annonce