Bevis: Fellaini spyttede på Aguero!
Flere medier har nemlig ryddet forsiden for, at Marouane Fellaini skulle have spyttet på Manchester City-stjernen, Sergio Aguero. Episoden skete, da Aguero lå ned, efter at have appelleret for et straffespark. Smalling tog ellers, med sit røde kort, de fleste overskrifter for dumhed, men nu kan det blive overgået med flere længder af Fellaini.
Louis Van Gaal kommenterede på anklagerne efter kampen og sagde således:
– Jeg har godt set, at det skulle være en sag på de sociale medier, men TV-billederne viser, at han råber og når man gør det, kommer der nogle gange væske med ud, sagde Van Gaal til pressen efter søndagens kamp og fastslog:
– Jeg tror ikke, at han er typen der spytter på folk.
På trods af Van Gaals ord, så har de mange nærbilleder gjort, at de engelske medier æder historien råt og i stedet for Agueros flotte sejrsmål, smider belgieren på forsiden af mandagens morgenaviser:

Også TV-billederne kan meget vel se ud til, at afsløre United-midtbanen, der ellers spillede en flot kamp:
Reaktioner efter Manchester-derbyet:
Van Gaal opdaterer på Rojo-skade