Van Gaal klar med kongekontrakt til forsvarer
Det drejer sig naturligvis om 20-årige Tyler Blackett. Blacketts nuværende kontrakt indbringer den unge mand i underkanten af 20.000 kroner om ugen, en løn, der langtfra står mål med holdkammeraternes.
Til sammenligning med den unge mand, så tjener Wayne Rooney og Angel Di Maria på én uge, det samme som Blackett gør på et helt år, men det skal der nu ændres på, efter at den unge mand i denne sæson er blevet fast mand i forsvaret på Old Trafford.
Engelske Daily Mail skriver, at Manchester United står klar med en ny aftale til Blackett, der vil give en lønstigning på godt 470.000 kroner om ugen, så spilleren får i underkanten af en halv million om ugen.
Van Gaal har en stor stjerne for Balckett og skulle have anbefalet Manchester United-bestyrelsen kraftigt, hurtigst muligt at forlænge med den unge spiller.