Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

ÅH NEJ: Liverpool-profil misser flere uger

25.02.2025 Kl. 10:58

Liverpool tørner sammen med Newcastle i morgen aften på Anfield, men Merseyside-klubben kommer fortsat til at undvære én af deres største forsvarstalenter i Premier League-dysten.

Det bekræfter Arne Slot på dagens pressemøde.

The Reds krydser klinger med Newcastle på hjemmebane onsdag aften, hvor man kan tale om en generalprøve for de to Premier League-mandskaber.

De møder nemlig hinanden i dette års Carabao Cup-finale den 16. marts på Wembley.

LÆS OGSÅ: Mikkel Damsgaard gør det igen

Men til kampen må Liverpool dog se bort fra 21-årige Conor Bradley. Den nordirske back kom på banen i anden halvleg i forrige spillerunde mod Aston Villa. Men Bradley måtte forlade banen igen 23 minutter, da han pådrog sig en muskelskade.

Det er langt fra første gang, at Liverpool-talentet er blevet skadet i denne sæson. Tidligere blev han ligeledes skadet i Champions League-sejren over Real Madrid på Anfield, hvilket resulterede i seks uger på lazarettet med en baglårsskade.

Nu er den ærgerrige back blevet muskelskadet, fortæller Arne Slot.

– Conor Bradley (indgår ikke i træningen, red.). Han vil være ude i et par uger. Jeg kan ikke sige præcis hvor mange, men det var tydeligt, at han gik af med en muskelskade. Det kommer til at tage et stykke tid, før han er tilbage, siger Arne Slot på dagens pressemøde ifølge Liverpool.com.

LÆS OGSÅ: Han er den værste spiller i Premier League

Den hollandske Liverpool-boss mener dog, at Alexis Mac Allister, der fik sig et sæbeøje i sejren over Manchester City, bliver klar til kamp i morgen.

Desuden er Joe Gomez meldt langtidsskadet, mens Cody Gakpo og Diogo Jota kan være tvivlsomme til at starte inde mod The Magpies.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce